Podziel się!

Techniki perswazji i manipulacji to miecz obusieczny. Z jednej strony nauka tego może być pomocna do oszukiwania ludzi względem swojej korzyści lecz także może nam się przydać do obrony przed szarlatanami pokroju Gregora MacGregora. W tym artykule prześledzimy metody jakimi posługiwał się ów człowiek. Jest to kontynuacja wpisu Sir MacGregor – Oszust czy wybitny sprzedawca XIX wieku?

Techniki perswazji używane przez MacGregor by manipulować i oszukać ludzi?

Storyteling

Podający się za władcę Poyais Gregor wiedział doskonale jakie problemy mają ówcześni Anglicy i na podstawie tego zastosował metodę storytelingu która bezpośrednio odwoływała się do ubóstwa panującego w XIX-wiecznym Londynie. Opowiedział on historię o krainie która wręcz opływała bogactwem, co w kontraście do codzienności przeciętnego obywatela było marzeniem. Każdy człowiek pragnie lepszego życia, pozwolenia sobie na dogodne warunki egzystowania na tym świecie. W Londynie nie było takich warunków więc ludzie z zaciekawieniem słuchali historii Poyais wstawiając w tę historię swoją osobę co dawało efekt bardzo personalny. 

Społeczny dowód słuszności

Kolejną techniką perswazji jakiej dopuścił się MacGregor był społeczny dowód słuszności. Wypuszczanie wywiadów w popularnych gazetach sprawiało, że o ziemii w Poyais zaczęło mówić więcej osób. Często też były to osoby mające pewien autorytet w społeczeństwie. Właśnie na opinii osób posiadających autorytet bazuję ta technika. Gdy nieznana Ci osoba zaproponuje swój produkt, będziesz podchodził do niego krytycznie. Odmiennie jest gdy ten sam produkt zostanie Ci zaprezentowany przez szanowanego przez Ciebie profesora na uniwersytecie bądź lubianego aktora grającego w filmach. W przypadku ziemi Poyais zaczęło się od wywiadów wypuszczanych w znanych gazetach. To właśnie tutaj ludzie zauważyli największy dowód słuszności. W ich głowie mogła pojawić się myśl “Jeżeli gazeta XYZ o tym pisze znaczy, że to nie może być oszustwo” 

Rozpowszechnienie informacji

Rozpowszechnienie informacji sprawiło, że o ziemi w Poyais było głośno wszędzie. Idąc ulicą do uszu Londyńczyków dochodził śpiew bardów a słowa tej muzyki zachwalały rajską wyspę. Sam MacGregor jeździł po kraju wraz z orszakiem i przedstawiał zalety inwestycji. Malarze tworzyli wizualizacje tamtejszych ziem dzięki czemu każdy miał w głowie obraz omawiających terenów. Pisarze tworzyli przewodniki po ziemiach Poyais co dodawało autentyczności. Przekonane osoby wymieniały funty na obowiązującą na wyspie walutę. Informacja o rajskim zakątku krążyła wszędzie a nie pewne osoby z każdym dniem coraz bardziej przyswajały się do tego pomysłu.

Bank Poyais
Zasada ograniczonej dostępności

Gdyby jednak ktoś dalej miał wątpliwości to nie mógł pozwolić sobie na spokojne przemyślenie tego tematu. Rajska wyspa chodź wielka to jednak ograniczona. Występowało ryzyko, że jeżeli dzisiaj się nie zdecydujesz to jutro może nie być tej oferty. Czym więcej ludzi mówiło o Poyais tym szybciej ubywały dostępne ziemię do kupna. Nazywa się to zasadą ograniczonej dostępności. Sprawia ona, że jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje szybciej i bez większego przemyślenia. To działa na korzyść manipulantów i na niekorzyść nas samych. Wówczas górę biorą emocje zamiast logiczne myślenie.

Zasada ograniczonej dostępności. techniki Perswazji

Zastosowane techniki sprawiły, że osoby nie przekonane do wizji malowniczej wyspy opływającej złotem zmieniały zdanie. Nieświadomi oszustwa inwestowali oszczędności swojego życia w ziemię Poyais. Z perspektywy czasu można łatwo ocenić tę inicjatywę jako oszustwo, niemniej w XIX wiecznym Londynie pomysł wydawał się świetną okazją a zastosowane techniki perswazji tylko to potwierdziły. Jeżeli chcecie bym szerzej opisał techniki sprzedaży, perswazji, manipulacji to napiszcie o tym w komentarzu. Zapraszam także do śledzenia strony zapisując się na newsletter.

Cześć 👋
Miło mi Cię poznać!

Chcesz razem ze mną kroczyć drogą Vilka, drogą ku niezależności finansowej?

Zapisz się a wyślę Ci sposoby na to by poprzez lepsze zarządzanie finansami zwiększyć swój majątek.

Nie wysyłam spamu, podaje tylko same merytoryczne informacje bez ściemy, piramid finansowych i oszustw.

Cześć 👋
Miło mi Cię poznać!

Chcesz razem ze mną kroczyć drogą Vilka, drogą ku niezależności finansowej?

Zapisz się a wyślę Ci sposoby na to by poprzez lepsze zarządzanie finansami zwiększyć swój majątek.

Nie wysyłam spamu, podaje tylko same merytoryczne informacje bez ściemy, piramid finansowych i oszustw.


Podziel się!

By Kamil Lechkun

Od 7 lat studiuje wszelkie tematy związane z finansami, ekonomią, marketingiem, inwestowaniem i rozwojem osobistym. Każdego dnia zdobywam nową wiedzę i doskonalę swój warsztat.

7 thoughts on “Techniki perswazji jakimi MacGregor oszukał ludzi na £3.6mld?”
  1. Hi there, just turned into alert to your weblog via Google, and located that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful in case you continue this in future. A lot of folks shall be benefited out of your writing. Cheers!

  2. Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different users like its aided me. Great job.

  3. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

  4. I’m impressed, I must say. Really not often do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me inform you, you may have hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the issue is something that not enough people are talking intelligently about. I am very happy that I stumbled throughout this in my search for something referring to this.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *